Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, zaburzeniami odżywiania lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, utratą pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może pomóc w uporaniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej produktywnie, zdrowiej i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.  

Wraz z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby odkryć i zmienić wzory zachowania, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia i http://r5w.pl psychoterapia kielce nie tylko stara się rozwiązać dotychczasowe problemy, ale wzbogaca w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją rzeczywistość i nie wierzą w mity, to ludzie nierzadko czują się zagubieni przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli jakość życia nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę wsparcia w przewlekłej chorobie, która wpływa na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozwodu, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.